GenelYaşam

Çağımızın En Büyük Sorunu Bencillik

0

Bazı anlar oluyor ki, aklımızdan geçen düşünsel araçlar, yazıya dökülmeden önce kalbin en hassas noktasında ki hüzün durağında biraz demlenip öyle dile gelerek kâğıda dökülmek ister. Sizlere hüzün durağımda demlenmiş ve dile gelmiş düşüncelerimden bahsetmek istiyorum.

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki insanlığın en önemli ve vazgeçilmez unsuru olan empati kavramı neredeyse unutulmaya yüz tutmuşken, bencillik kavramı yaşamın tek düze sürdürülebilir hale gelmesinin mutlak şartı haline gelmiştir. Örneğin düşüncelerimizi aktardığımız insanın, dilimizden dökülen kırıcı kelimelerle yaralanacağını ve travmatik duygularla boğuşmasına sebep olup bu durumun kendisini etkileyeceği kadar ailesini, çevresini de etkileyeceğini bile bile doğrucu olmak uğruna bu gibi yıkımlardan hiç çekinmeyiz. En acısı da bu gibi insanlar, aynı durumun kendilerine yapılmasından müthiş bir şekilde rahatsızlık duyup bu konuyla ilgili serzenişte bulunmaktan bir an olsun tereddüt etmezler. Bunun sonucunda; insanlığın, hatta dünyanın varoluşunun devamını sağlayacak olan düşünce biçimlerinden ‘empati’ kavramıyla yaşayan ve bunu nesilden nesile sevgiyle aktaracak olan insanların ruhsal olarak yıpranmalarına ve psikolojik problemler yaşamalarına neden olurlar.

Bencillik denen kavramın, insanlığa verdiği zararın yanında evrene verdiği zarara da değinmek istiyorum. Doğayı toplumun yaşam biçimine göre şekillendirmek; küresel ısınma, biyoçeşitlilik kaybı, hızlı ve dengesiz nüfus artışına neden olmakla birlikte gelecek neslin çok büyük felaketlerle karşı karşıya kalmasına da sebep olacaktır. İşte bu problemlerin altında yatan en büyük sorun empati kavramını reddetmekte yatıyor. Oysaki, insanlığın temel yapı taşlarını bir arada tutacak olan bu düşünce biçimine değer vermek yerine, bir tümör gibi insanlığın benliğini saran bencillik kavramıyla bakış açısı oluşturmak, gelecek nesle ve insanlığa yapılmış en büyük ihanet olacaktır. Gelecek nesil, yaşanılabilir bir dünyada, hasta etmediğimiz bir nesilden dünyaya gelmeliler ki hem insanlık hem de dünyanın akıbeti doğru yönde ilerleyebilsin.

Şehnaz Akkoç Ünalan

Nefret Aşktan Üstündür, Aşk Akıldan

Önceki makale

48 Saatte Zagreb (Hırvatistan) ile Bratislava (Slovakya)

Sonraki makale

Yorum

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Genel