Spor

Derbi Analizi

2

Sevgili okuyucular…

Son dönemde her iki takımında yarışın içerisinde olduğu ve birbirine puan olarak bu kadar yakın olduğu bir derbi maçı izlememiştik.

Fenerbahçe’nin tanınmayacak kadar kötü, Galatasaray’ın taktik disipline sonuna kadar sadık olduğu bir maç oldu.

Fenerbahçe-Galatasaray derbisi ile ilgili diğer tespitlerim ise maddeler şunlar;

 1. Fenerbahçe seyircisi ve takımı o kadar etkisizdi ki; maç sanki Kadıköy’de değil, Mecidiyeköy’de idi.
 2. Daha önce 3 stoperli sistemi çıkaranın ”Allah belasını versin” demiştik. Şunu da demiştik; Fenerbahçe puan kaybettiği maçların tamamında 3 stoperli başlamıştı. Oysa ki; kendi evinde ve yenersen lider olacağın maçta oyunu daha iyi tuttuğun sistem olan 4-2-3-1 ile başlamak hem akıllıca idi hem de oyuncu kadrosu bu sisteme daha uygun Fenerbahçe’nin.
 3. Galatasaray ön alanda, maça ne kadar ele avuca sığmaz oyuncusu varsa Fenerbahçe savunmasının arkasında cirit atma taktiği ile başladı ve bunda da etkili oldu.
 4. Beşiktaş’ı yenerek giriş yapılan, Başakşehir’e 7 atarak gelişme bölümü geçilen ligin ilk yarısının son maçı öncesi Galatasaray Kadıköy’de 0-3 kazanarak adeta mutlu sonu yaşadı. Artık ligde makası açarak gidiyorlar.
 5. Mauro Icardi’yi anlamak mümkün değil. Gidiyor Wanda’ya geliyor Beşiktaş maçına. Gidiyor Wanda’ya geliyor Başakşehir maçına. Gidiyor Wanda’ya geliyor Kadıköy’e.
 6. Fenerbahçe taraftarı o eski Fenerbahçe taraftarı değil. Maçlara bilet bulmak mümkün olmadığı için, bulanlar da genelde zengin tayfa olduğu için, zengin tayfa da genelde tezahürat yapmadığı için bu akşamki maçta çok cılız bir Kadıköy akşamı oldu.
 7. Şimdi merak edilen, sezon başından beri her şeyiyle övülen övdüğümüz, övdüğünüz Jorge Jesus krizi nasıl yönetecek. Aslında herşey Arap İsmail’in yaptığı kadar basit. Kur 4-2-3-1’i arkana yaslan. Ama arayı açıyor Aslan…

Sonuç olarak her ne kadar ağır bir iç saha yenilgisi almış olsa dahi Fenerbahçe için de, yarışta puan farkını en yakın rakibine 4 puan fark atmasına rağmen Galatasaray için de lig bitmedi. Oynanacak daha 20’şer maç ve yaşanılacak 20’şer heyecan var.

Hoşça kalın…

Gökçe Futbolist

Doğanın Dili

Önceki makale

Dijital Dünyada Alışveriş Bağımlılığı

Sonraki makale

2 Yorum

 1. Harika bir yorum doğru söze ne denir. Fenerli biri olarak şapka çıkarılır. Gökçe futbolist takipçinim.

 2. Uzun zamandır böyle doğru ve eğlenceli bir yazıya denk gelmemiştim
  Nokta atış yapmışsınız elinize emeğinize Sağlık

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Spor