Aile

Kadın Bilmeli Bilecek

1

Kadın Ne İster?

Kadın kavga çıkmasını istediğinde konuşmak ister. Duyguları anlaşılsın diye oyun oynar. Git der sevdiğine bazen. Aslında kal demektir onun için. Uçuruma yuvarlanmaktan korkar. Gelecek kaygısı taşır. İstemediği cevaplar aldığında soracağı soruları sıralar zihninde. Korkusuzluğu anlayamaz, anlatamaz çoğunlukla. Kalbinde korku gölgesi vardır. Anlatamaz kendini. Kalbindeki sevgi ışığı ile korku gölgesini silmeye çalışır.

Kadın sen nasıl böyle oldun? Başlayalım hikayene. Anne karnında başlamıştı serüvenin. Ailen seni erkek olacaksın diye umutlanmıştı belki de. Umulan olmadığında umdukları gibi büyütüldün. Duyguların karmaşasında aklın karıştı, ruhun bölündü. Ergenliğini anlayamadan serpildin. Kadın oldun. Erkeği bilmiyordun. Tanımak istedin. Tanıyamazsın… Günah! Evlendirmeyi düşünenleri anlayamadın. Evlendin. Tabuta sarılmış tabularla gerdeğe sokuldu zihnin ve kalbin. Dokunamadın. Titrek bedenin ürktü erkeğinin bedeninden. Bir süre devam gelgitler. Erkek yetinemedi seninle. Anlattı, anlatamadı, anlayamadın. Boş verdi erkek. Bıraktı ruhunu. Sonra iç savaşlar başladı aranızda. Evet kadın ne yapıyorsun? Gözünü açmalısın. Gerçeği göreceksin canın acıyacak yoksa.

Gel beraber bakalım zihninin derinliklerine. Kara kuyu dolmuş karanlık cümlelerle: “Aldatılırsam, terk edilirsem, güzel olmazsam başkasına bakarsa,….”

Zihnin fısıltılarla yankılanırken öfkeni bedenine kusmaya başladın. Sonra ne oldu? Kendini hastalandırdın, kilo aldın veya verdin. Olan sana oldu sadece. Senin için verilenleri almamak için direnme artık. İstemeyi bileceksin. Bilmelisin. Eriyor bedenin. Ruhun buz gibi. Affet kendini. Seni bu hale sen getirmedin.

Zihnini affetmelisin. Sustuğu ya da çok konuştuğu için.

Bedenini affetmelisin. Yeterince güzel bulmadığın için.

Kendin bulacaksın affedeceğin diğer konuları da…

İlk işin kendine güzel niyet ve dua olmalı. “Güvendiğim, sevdiğim, yenildiğim,…” için kendimi affediyorum de. Güçleneceksin telkinlerinle. Kendi kendine yeniden doğacaksın batsan da.

Kalbindeki tüm acıları Rabbine teslim et. Kalbini tekrardan sevgiye açmaya niyet et. Sevginle, beklentilerinle ve hayallerinle Rabbine emanet ol kadın.

Nebahat Saygı

Neşeli Fısıltılar

Önceki makale

Deli Dumrullar

Sonraki makale

Yazarın Diğer Yazıları

1 Yorum

  1. Yazınız harika.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Aile