GenelGüncelYaşam

Yazın Müjdecisi Bahar

10

Merhaba HAYRENDİŞ’in değerli okurları. Bugün itibariyle ben de sizlerle bu sitede buluşacağım. Sizin için elimden geldiğince hoşlanacağınız yazıları kaleme almaya gayret edeceğim. Adım Davut İZOL, “İçimdeki Yalnızlığım” adlı kişisel gelişim üzerine kendi yaşamış olduklarım ve gördüklerimden esinlendiğim, kitabın yazarıyım.

Bazen sizi zaman düşünceye sevk edecek, bazen zaman hareket ettirecek derecede şaşkın edecek, bazen de hayatınıza renk katacağını düşündüğüm yazılarımı siz değerli HAYRENDİŞ okurlarıyla buluşturacağım.

YAZIN MÜJDESİ BAHAR HOŞ GELDİN

Bu yazımda size yazın başlangıcı olan baharın bize sunduğu olumlu olumsuz yanlarını elimden geldiğince anlatacağım.

Bilindiği gibi yaz; özellikle çiftimiz açısından ve barajlardaki su seviyesinin yükselmesi ve doğada yaşayan dostlarımızla birlikte biz insanların su ihtiyaçlarının karşılanması bakımından doğanın tabiatına uygun bir şekilde bol yağışlı olması gerekli. Kimi çevreler, çevresel tahribat verdiğini düşündüklerinden gereksiz görse de son Ukrayna-Rusya çatışmasında anlaşıldı ki çiftçinin daha fazla üretime katkı sunması gerektiği görülmüştür. Bu süreçte üretimin ve kalkınma hamlesinin olabilmesi için, üretimin ne kadar önemli olduğunu gördük. Hayvancılık ve tarımda dışa bağımlılığın olumsuz sonuçlarına ister istemez katlanılması gerekiyor. Bu vesileyle çiftçiliği ve hayvan üretimini daha fazla önemli hale getirmemiz gerekiyor ülke olarak.

Bunun için hem çiftçi ve hayvan üreticisine daha fazla üretimde katkıda bulunsunlar diye destek olunması gerekirken, diğer taraftan kuraklığın dünya ve dünya üzerinde bulunan tüm mahlukat açısından kötü olduğu biliciyle, yağışların bol olması ve heyelan, sel baskını, çığ gibi olumsuzlukların oluşmaması için bol bol dua edeceğiz.

Gelelim asıl konumuz olan “BAHAR” bildiğimiz gibi yazın başlangıcıdır. Baharın gelmesiyle birlikte göçmen kuşları sıcak iklimlerin olduğu ülkelere göç ederek oralarda kendilerine yeni yuvalar ve yerleşim yerleri kurarak, çiftleşmek ve dünyanın zorlu şartları altında, hayatın zorluklarıyla tanıştıracakları yeni yavrular dünyaya getirerek ve bu sıcak iklimin olduğu ülkelerde daha fazla yiyecek bulmak ve kışa yağ depolamak isterler. Tabi ki tabiatın haşarı çocukları olan biz insanlar buna müsaade edersek.

İhtiyaçları olmadığı halde doğada yaşamını sürdürmek isteyen bu savunmasız dostlarımızı avlamak ve katletmek için uzun çaba sarf eden, hırsının ve doymak bilmeyen nefsinin esiri olan insanoğlu bizler yüzünden, doğada yaşayan özellikle uçan dostlarımızın yok olması sebebiyle, bugün kene denen yaratık insanlar için korkulu bir rüya halini aldı. Hala ne uyaran var ne de uyarıldıkları halde uyarıları dikkate alanlar var. Bitmek bilmeyen ihtiras ve hırs insanlarda ne yazık ki acıma duygusunu bitirmiş vaziyette.

Baharın insanlar üzerindeki etkisi; baharın gelmesi hepimiz için yeni bir hayal kapısının açılması demek. Kimi yapacağı işleri genişletmek yazın daha fazla yatırıma yönelmek ister; kimi yazın gideceği tatil yerlerini keşfetmek için planlar yapar; kimisi baharla beraber yaz tatilini geçirmek için memleketine giderek bir aylık iznini sıla hasretini gidermek ve sevdiği eş, dost ve akrabasıyla hasbihal etmek isteyebilir. Kimi oğlunun/kızının düğününü yapmak ve mürüvvetlerini görmek için düğün hazırlıkları içine girmenin planlarını yapabilir.

İşte tam burada şuna dikkat etmek gerekir. Biz insanlar bir karar alırken bazen fevri çıkışlar yapabiliyoruz, bu da bizi hata yapmaya itebilir. Çünkü insanlar doğaları gereği çok fazla hata yapmaya müsait. Allah’ın yarattığı en garip mahluku.

Eğer gaflete düşmek ve hata yapmak istemiyorsanız sadece baharın tadını çıkarın. Çıkan çiğdemleri, dağlardan mantar toplamayı hayal edin. Hatta yakın zamanda açacak olan iğde ağaçlarının etrafınıza yayılan kokusunu bol bol içinize çekerek ciğerlerinizi bol oksijenle doldurarak depolayın. Kros dağ gezileri için planlar yapın ve az yiyerek yaza fit girmeye gayret edin. Yoksa yazın kilolarınızla beraber kalp spazmı geçirmeniz kaçınılmaz olur. Maazallah bunu kimse istemez sanırım.

Not: Tatil planı yaparken bütçenizi iyi hesaplayın Tatilden döndükten sonra “Of ya, bu parayı nasıl kazanıp ödeyeceğim” derdine düşmeyin. Saygılarımı sunarken sizlere şimdiden iyi tatiller dilerim.

Davut İzol

Sessiz Vaveyla

Önceki makale

Değeri Bilinmeyen Öğretmenlik

Sonraki makale

Yazarın Diğer Yazıları

10 Yorum

 1. Gayet çok çok iyi yazmışssın konun içeriği yazılışı akışı çok başarılı, hocam kaleminiz daim olsun.

  1. Ağzınıza sağlık Yağmur Hanım Teşekkürler değerli yorumunuz için.

 2. Kalemin daim olsun amca, yazım dilin çok akıcı gerçekten. Başarılarının devamını dilerim.?

  1. teşekkür ederim güzel yiğenim

 3. Kaleminize sağlık çok iyi anlatılmış.

  1. Teşekkür ederim Rojin Hanım

 4. Güzel tespitler. Tebrikler

  1. çok sağolun Veysel Bey Saygılar

 5. İÇİMDEKİ YALNIZLIĞIM olsun diğer kitalarınızda gerçekten insanı düşündürür, kendi gerçek iç dünyası ile buluşturan, kimi zamanda huzurlu başka diyarlara götüren kitaplar,, DAVUT bey,, eminim ki HAYRENDİŞ te kendimizden ve hayatın gerçeklerinden güzel şeyler bulacağımı bir eser,, emek ve gayretlerinize sağlık,, İYİKİ varsınız DAVUT İZOL,, ne olmak isterdim biliyormusunuz,, hayata sizin gibi bakabilmek,, SİZ olmak,,???

  1. Teşekkür ederim Ersoy bey güzel düşünceleriniz için sağolun var olun.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Genel