Kişisel Gelişim

Düşünce Gücü

1

Düşünce zihinsel bir süreçtir.

“Düşüncenin gücü vardır. Düşünce enerjidir ve dünyanızı kendi düşüncelerinizle yapabilirsiniz de yıkabilirsiniz de” der Susan Taylor.

Düşünce kelimesi Arapça da FKR kökünden gelmektedir. Eşanlamlısı fikir sözcüğüdür. Türkçe karşılığı düşünme ya da akıl yürütme anlamını ifade eder. Düşünce kelimesini günlük yaşantımızda iş ve eğitim hayatımızda sıklıkla kullanmaktayız. Düşünceler beyninizde sizi bir şeyler yapmaya iten kelimelerdir. Var olan düşünce yapılarını kullanarak kendileri ve çevrelerindeki etmenlere istediği gibi yön vermesidir. Dış evrenin kişisel zihne yansıması olarak da tanımlayabiliriz. İnsanoğlunun varoluşundan bu yana düşünce en önemli araçtır. Merak ettiğimiz sürece düşünür, düşündüğümüz sürece de yeni atılımlara imza atar, yenilikleri keşfederiz. Bizi diğer insanlardan ayıran aklın bir unsurudur düşünce. İnsan olduğumuzun bir işaretidir. Düşünceler sayesinde varlığımızın farkına varırız.

İnsanlar düşünce gücü ile bazı şeyleri kontrol edebilir. Yaşamın anahtarı ve bizi biz yapan en önemli araçtır. İnsanoğlu düşünce biçimini değiştirme ve olaylara farklı bakabilme gücüne sahip bir varlıktır. İçinde bulunduğumuz konfor alanı bir başka deyişle kendimize çizdiğimiz dünya düşüncelerimiz sonucu oluşmuştur. Eğer bu sınırları değiştirmek istiyorsak düşünce şeklimizi gözden geçirmemiz, değişim için harekete geçmemiz gerekir.

“Zihnin enerjisi, hayatın özüdür” der Benjamin Franklin.

Başarılı olmak istiyorsak negatif insanlardan, ortamlardan, her türlü olumsuz kaynaktan uzak durmalıyız. Çünkü bu durum düşünce ve eylemlerimizi olumsuz etkileyebilir. Pozitif (olumlu) düşünce davranış şeklimizi değiştirir. Hayatı kolaylaştırır. Yaraları iyileştirir. Olumlu sonuçlar almamıza vesiledir. Pozitif enerji daha fazla inisiyatif, daha fazla mutluluk demektir. Düşünmek; insanı bilgiye ulaştırır. Bilginin başıdır düşünmek. İnsanoğlu bilgi ve inançları doğrultusunda düşünerek, muhakeme kurarak, doğruyu yanlıştan, haklıyı haksızdan, iyiyi kötüden, helali haramdan ayırt edebilir. Böylece mutlak gerçeğe ulaşır.

Olumlu ya da olumsuz düşünmek insanı seçimidir. Asıl olan hedef doğru düşüncedir. Yaşanan her an değerlidir ve her yeni gün bir seçim şansınız vardır. Gün içinde pozitif mi yoksa negatif düşünen biri mi olacaksınız? Şayet pozitif düşünürseniz size güç verecektir. Çünkü mutlu ya da mutsuz olmanız düşünce biçiminize bağlıdır. Sağlıklı bir gelişim ve toplum için düşünen, muhakeme eden insanlar yetiştirmeliyiz. Pozitifin yanında negatif düşünceler de olacaktır. Ancak olumsuzluklar içindeki olumlu, iyi ve güzel tarafları görmek dünyamızı daha yaşanılır kılacaktır.

Japonca’da bir özdeyiş vardır;

“Hastalık zihinden gelir.” Düşünce tarzımız bizi hasta da edebilir iyileştirici de olabilir. Bu tamamen bize bağlı ve kendi seçimimizdir. Önemli olan neyi düşünmeyi, neye inanmayı seçtiğimizdir. Pozitif düşünce insanın zihinsel süreçlerini birebir etkileyen bir olgudur. Zihninizin kontrolü sizdedir.

Yaşamın güzelliklerine odaklanın. Olumlu düşüncelerin rüzgârını arkanıza alın. Olumlu duygular hissetmeniz için pozitif cümleler kurun. Toksik insanlardan arının. Hayatın sevincini esas alın. Kendinizi dinleyin, kabul edin.

Sizi bekleyen güzelliklere kendinizi layık hissetmeniz dileğimle…

Selen Timuçin

Yazarın Diğer Yazıları

1 Yorum

  1. Selen hanım elinize sağlık keyifle okudum

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir