Hatıralar

Kızıma Hitaben

0

Nur İZOL’un bu ayın sonunda gireceği yeni yaş günü hediyesi olarak kendisine atfen bu yazıyı yazmaya karar verdim. Umarım kalplerinizde bir sevgiye dair bir olgu oluşur.

Sevgili kızım Nur 28 yıllık süreç içinde seninle inişli çıkışlı bir baba kız ilişkisi yaşadığımın ve yaşattığımın farkındayım. Bu süreç zarfında aklıma gelen ilk şey senin Annenin karnında olduğun dönemlerde sizden ayrı olmamdır. Vatani görevimi yapmak için sizden ayrı kaldığım süre zarfında senin Annene zaman zaman karnına attığın tekmelerden bihaber olmuş olmam ve annene bu vesileyle destek olamadığım için senden ve Annenden özür dilerim.

Annenin hamileliği döneminde yanınızda olmayıp, annenin canı bir şey istediğinde koşa koşa gidip alamadığım için sizden özür dilerim.

Annenin hamileliği döneminde, annen sevindiğinde ve üzüldüğünde veya hasretle dertleşeceği beni yanında istediği dönemlerde yanınızda olmadığım için sizden özür dilerim.

Fakirliğin verdiği imkansızlıklar yüzünden annen ve sen annenin karnında soğuk kış günlerinizde soğuk odanızda yatmanıza neden olduğum için sen ve annenden çok özür dilerim.

Kışın annen soğukta dışarı çıktığında ayağına doğru dürüst bir bot ve sıcak bir pardösü alamadığım için sizden özür dilerim.

Sevgili Nur, benim askerde olmam sebebiyle çok geç duyduğum kan uyuşmazlığı haberini aldığımda biliyor musun, o an firar etmek ve gelip Annene ben geldim biz beraber bu işin üstesinden de geleceğiz demeyi çok istemiştim.

Peki, senin doğduğun günün sabahı birliğimden bir şekilde izin alarak, doğumhanenin önüne geldiğimdeki heyecanımdan sana hiç bahsetmiş miydim, o an inan ölecek gibi olmuştum. İlk kez baba olacaktım, dünyalar tatlısı bir kızım olacaktı, acaba ben kızıma ne diyecektim, senin yüzüne nasıl bakacaktım. Çünkü sana verecek güzel bir hayatım olmayacaktı, sen zaten dünyaya geldiğinde ilk dediğim söz Allah’ım kızımın kaderi güzel olsun iyi bir hayatı olsun demek olmuştu. Çok korkuyordum, sana veremeyeceklerim sana yaşatmak istediğim hayatı hayal ediyordum, ama sadece bir hayalden ibaretti düşüncelerim, buda beni korkuttuğu kadar tedirgin ediyordu.

Seni ilk kucağıma aldığım günü ilk gözyaşlarını hiç unutamıyorum. Sen ağladığında belki inanmazsın Kemal Sunal vari bende sana eşlik etmek istedim. Senin döktüğün gözyaşların aslında bana o an çok şeyler anlatıyordu. Fakirliği sen hastalandığında ilaç alacak paramın olmadığını geçireceğin zatürre sonucu hastaneye götüremediğim için geçireceğin havalenin sanki habercisiydi. Sana bunları yaşattığım için beni bağışlar mısın güzel kızım. Senden özür dilerim sana o zamanlar güzel bir hayat yaşatmadığım için.

Kömürü torba ile aldığımız günlerde sen hastalanmıştın! Ateşin 40 derece olmuştu sana duş aldırmak istemiştim. Çünkü çok korkuyordum havaleyi tekrar geçireceksin diye, ama sen cazgırlık yaptın ağladın yıkanmak istemedin ve biz seninle o gün ilk kavgamızı etmiştik. Bunu unutmam mümkün mü sanıyorsun güzel kızım.

Perşembe günü benim izin günüm olduğunu bilir, o sabah kalkar kahvaltıyı yaptıktan sonra elimden tutarak yarım yamalak konuşma biçiminle haydi Gazinonun Parkısına (parkına) gidelim dediğini nasıl unutabilirim.

Sen arkamdan ağlama diye işe giderken sana görünmeden giderdim, ama giderken sanki ciğerimi söküyorlardı, tekrar dönüp geldim kızım hiçbir yere gitmedim buradayım diyemediğim için senden çok özür dilerim.

Peki dışarı çıktığımızda yanından geçtiğimiz dondurmayı sana göstermemek için sana verdiğimiz eziyeti unutmam mümkün mü güzel kızım. Bunun için senden özür dilerim.

Peki üzerine bir gocuk alamadığım akrabaların verdiği gocukla yıllarca küçük gelmesine rağmen her zaman giymek zorunda kaldığın için senden çok çok özür dilerim.

Peki dayın bize misafir geldiğinde birlikte “2 veya iki buçuk yaşında olmana rağmen” dayın seni götürürken Nur sen süt içiyor musun diye sorduğunda? Seninde ona cevaben yok dayı içemiyorum biberonumu kedi yedi demişsin ya! Biz sana o yalan hikâyeyi anlattığımız için senden özür dilerim.

Ya dedenle bakkalla gittiğinizde deden sana bir şeyler almak istediğinde sen dedene neyi sormuştun hatırlıyor musun? Dede senin paran var mı? bakkal parasız bir şey vermiyor demişsin. Ahh be güzel kızım ne kadar senden özür dilesem azdır.

SEVİNÇ VE HÜZÜN

Sevgili Nur, senin ilkokula başladığın yıl seni okulla bırakacağımız günün öncesinde senin o akşam önlüğü giyerek adeta bana ve Annene defile yaptığında hem sevinmiş hem de hüzünlenmiştim. Sen belki bilmiyorsun, annenle o gece sen yattıktan sonra biz mutluluk gözyaşı dökmüştük.

Seni okuldan almaya geldiğimde yüzündeki o mutluluk tebessümlerini unutmam mümkün mü? İlk kez o zaman senin büyüdüğünü ve artık geleceğe dair planlar yapmamız gerektiğine karar vermiş olsam da sadece bir hayaldi o an için.

Senin ilk karneni alıp geldiğinde taktir dolu karneni sevinçle getirdiğinde ne çok mutlu olmuştum. Beni hep mutlu ettin güzel kızım sana çok teşekkür ederim.

İlkokul, ortaokul ve Lisede devamlı başarıya odaklı bir hedefin vardı. Hatırlıyor musun? Birkaç kez 95 almıştın nasıl ağlayıp üzülmüştün, biz ise annenle senin o haline gülmüştük. Hatta sana kendi öğrencilik yıllarımdan bahsederek hep zayıf aldığımı ve bu yüzden her zaman yaz kurslarına kaldığımdan söz etmiştim. Hatta ortaokulda 7 zayıfla köye döndüğümü söylemiştim. Buna rağmen senin başarısızlığı kabul etmeyişin beni ne çok mutlu etmişti. Bu yüzden sana teşekkür ederim.

Üniversiteye kayıt yaptırırken gireceğin bölümleri beraber seçtiğimizde ne çok mutlu olmuştum. Sen artık büyümüş genç bir kadın olmuştun, bu da bana artık yavaş yavaş yaşlandığımı hatırlatmış ve çok hüzünlenmiştim. Bu bir kadının başarısı ve azmiydi. Yine de senin üniversiteye gideceğini bilmek bana gurur vermişti, tüm acılara rağmen.

Üniversiteye kayıt için gittiğimizde ve sana Yurt aradığımızda okulunu bana gezdirdiğinde ne çok gurur duymuştum seninle.

Ya KPSS sınavlarına girdiğindeki heyecanını hiç unutmuyorum, KPSS sonuçlarının açıklandığında yaşadığım işe girebilecek misin korkusu ve sonuçta iş hayatın.

Sevgili kızım burada fazla detaya girmeden şunu demek istiyorum, iyi ki sen benim kızımsın seninle gurur duyuyorum ve seni çok seviyorum. Hayatın hep mutluluklar ile dolsun.

Babaannemin dediği gibi ayağına taş değmesin, yolun ve bahtın açık olsun..

Davut İzol

Cesur Yürekler

Önceki makale

Z Kuşağına Ne Kadar Güveniyoruz

Sonraki makale

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Hatıralar