GenelYaşam

Kıymet Biliyor muyuz

2

Gerçek şu ki; “Otogarlar düğün salonlarından daha samimi sarılmalar görmüştür ve hastane duvarları da cami duvarlarından daha fazla inanan” der Cahit ZARİFOĞLU.

Kelimelerin de renkleri var. Üzerinde durup düşündüğümüzde zihin paletimizden bir renk sıçrıyor kelimenin üzerine, öylece yer ediyor belleğimizde. Bu ayki yazımın ilham kaynağı Cahit Zarifoğlu‘nun pek manidar sözü üzerine. Benim için anlamlı bir cümledir bu. Doğru! çünkü oralarda gerçek duygular var. Bilemedim başlığa ne uygun düşer;

Vefa mı? veda mı? kıymet mi? Hasıl-ı kelam şudur ki; insanoğlu kıymet bilmeyi vedalar ve ölümlerde öğrendi. İnsan acıları ile yüzleştiği yerde daha samimi oluyor. Hayata aynı açıdan değil de aynı acıdan bakan insanlar birbirleriyle sanırım daha iyi anlaşıyorlar. Hastane duvarlarının da otogarların da kendine has yalnızlığı, soğukluğu vardır. Sebebi ayrılıklar, sorunlar, yarım kalan sevinçler, kısa mutluluklar ve bir görünüp bir kaybolan huzur… İkisi de bir nevi veda demektir, vuslat demektir, özlem demektir.

Gerçekten de hiçbir şeyin değerini ona sahipken bilmiyoruz. Yeteri kadar şükrünü eda edemiyoruz. Sağlığın, sevdiklerimizin, nimetlerin.

Nimetler kaybolana dek gözümüze çarpmıyor. Oysa ki ne önemlidir kıymet bilmek. Bir insanın, bir eşyanın, bir hatıranın kıymetini bilmek, vefalı olmayı gerektirir hak ve hakkaniyeti de beraberinde getirir. Vefa, kıymet bilmek kaybedemeyeceklerimizi her daim hatırlamaktan geçer.

Kıymet bilmek kaybedince arkasından ağlamak değil, yanındayken sımsıkı sarılmaktır.
(Mevlana Celalettin-i Rumi)

Modern dünyada kıymet bilen insanlara ve bu değere çokça ihtiyacımız var. Kıymet bilmek kendini bilmektir ve kendine değer vermek de önemlidir. Kıymet vererek yaşamak, bunun manasını kavramak bizleri daha tatminkar, mutlu, huzurlu kılacaktır. Kıymet bilmek, varlığını şükretmek zannımca bir terbiye ve kültür meselesidir. Zarifliktir.

Şikayet etmekten vazgeçip sahip olduklarımızın kıymetini bilirsek hayatımızda daha da değerlendiklerini görürüz. Ve yaşanan her an çok daha anlamlı gelir. Sahip olduğumuz ruhsal, fiziksel, duygusal her şey için şükredelim.

Güzel yaşayıp, güzel yaşatmak dileklerimle…

Yeni yıl hepimize sağlık, mutluluk, huzur getirsin. Sevgiyle kalın!

Selen Timuçin

Özgürlük

Önceki makale

Bilişsel Davranışçı Terapide Düşünce

Sonraki makale

Yazarın Diğer Yazıları

2 Yorum

  1. Severek okuduğumuz makaleleriniz İlham kaynağımız oluyor.

  2. Başarılarınızın devamını dilerim ilham kaynağımızsınız iyiki varsınız.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Genel