GüncelSpor

Asrın Depremi

0

Maalesef asrın felaketi gelip ,güzel ülkemde vuku buldu..

Deprem ülkesi olduğumuzu bilmeyen yok. 1939’dan bu yana 1999’da yaşanan büyük ve yıkıcı depremden sonraki en büyük yer sarsıntısı haberleri ile uyandık 06.02.2023 pazartesi gününe. İnanılmaz üzüntü ve şok yaşadık… Nasıl olmasın ki?

Bir değil tam 10 ilimizi yerle bir eden 7.7 ve 7.6 şiddetindeki bu depremler ruhumuzda derin bir yara açtı. Hem de kar, yağmur, soğuk kış günlerinde…

Güneydoğu bölgemiz, yani ülkemizin 1/7 gibi büyük bir alanda başımıza geliyordu kıyamet gibi doğa olayı…

Evet, doğa olayı elbette ama yine de insanoğlu etkisinin üst seviyede yol verdiği bir afet…

Öteden beri, şehir planlamaları, yerleşim yerleri tespiti konusunda çok ama çok başarısız olan yöneticilerimiz, ne yazık ki, insanımızı sosyo-ekonomik zararın yanı sıra canından, malından, sevdiklerinden, evlatlarından eden bu yanlış uygulamalara bir çare üzerinde çalışmamışlar.

Bizler, 25-30 yaşlarındaki binaların riskli olduğunun bilgisine sahipken, Güneydoğu Anadolu depreminde 1-3-5 yıllık gencecik binaların yerle hemyüz olduklarına şahit olduk.

Dönüp dolaşıp, insan faktörüne geliyoruz…

Yerleşim yerlerinin zemin etütleri, buralara binaları inşa edene müteahhitlerin kullandığı malzeme kaliteleri ve tüm bunları denetleyen, mimar, mühendislerden oluşan kuruluşlar ile ilgili Belediye ve yerel yönetim de görevlilerin bunları, eksiksiz ve tam olarak denetleyip raporlamaları gerekmektedir.. Raporlar da denetlendiği görülse dahi, ister istemez, “Acaba?” demekten kendimizi alamıyoruz çoğu zaman. Maalesef bunda da haklı çıkıyoruz bu tabloda.

Temennimiz, Allah’ın ülkemiz başta olmak üzere hiçbir insana böylesi bir afeti bir daha yaşatmaması üzerine…

2023 Kahramanmaraş Depreminde dijital ortamda bir çok yararlı, yardımlaşma ve destek amaçlı yayınlar olduğu gibi, daha ilk dakikalardan itibaren, siyaseti şiar edinmiş bazı güruhlar, infial oluşturacak paylaşımlar yapsa da, Türk halkı iyi biliyor ki, devlet bu yaraları da en hızlı şekilde saracaktır. Elbette gecikmeler olmuştur, lakin, 10 ayrı ilde ve bine yakın, belki de fazla ilçe ve köylerinde yaşanan bu felaketin her noktasına aynı anda ulaşmak mümkün olamayabileceğini pekala bilmektedirler.

Mesela; Ülkemin insanı, Volkan Demirel gibi duyarlı bir spor adamını bir kez daha tanıdı.

Milli takım ve Fenerbahçe’nin kalesini 20 yıla yakın süre başarı ile koruyup faal futbolculuk yaşamını bitirdikten sonra, futbol dünyasının içinde kalmayı seçip, teknik direktör olarak hayatına devam eden Volkan hocanın toplumsal duyarlılığını daha evvelden, özellikle Soma faciası ve başka yardımsever faaliyetlerini eşi Zeynep Sever Demirel ile arttırarak devam ettirdiğini biliyoruz.

2022-2023 sezonunda, sonradan geldiği Atakaş Hatayspor’da hoca olarak da başarılı sonuçlara imza attığı futbolcu ve teknik kadrosundan bazıları başta olmak üzere, Hatay’daki yıkımın vahametine dikkat çekmekle kalmayıp, arama kurtarma ve yardım ekiplerinin oraya da hızla yönelmesi konusunda reaksiyon göstermiş, göçük altından kurtarılan arkadaşları ve tüm takımı bir araya toplayarak onları koruyup kollaması öncelikle yöneticileri ve halk tarafından, sanki 40 yıllık Hataylı olarak kabul etmişlerdir.

Faal futbolculuk döneminde, özellikle ezeli rakipleri Galatasaray ve Beşiktaşlı taraftar gruplarının kendisine yönelik olumsuz, tepkilerinden ötürü kendisinden burada gösterdiği insanlık hareketinin ardından, helallik isteyen tweet ve paylaşımları çok ama çok değerli hem kendisi, hem taraftar grupları ve spor iklimimiz adına. Ve bu durum, Türk futbolu önemli bir figürü fark etmeye başlıyor dedirtti bana. Neden olmasın?

Futbolun başına futbolu bilen böylesine, “Adam gibi bir adam gelir mi?” demekten kendimi alamıyorum..

Tüm Türkiye’me geçmiş olsun dileklerimi, hayatını kaybeden vatandaşlarıma Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarına sabırlar diliyorum.

Allah bir daha böyle bir acı yaşatmasın diyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Tekin Toklucu

Sanal Karmaşa

Önceki makale

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Güncel