Yaşam

En Büyük Zenginlik İyi Bir Sağlığa Sahip Olmaktır

1

Hepimizin değer verdiği, önemsediği şeyler farklı farklı olabilir. Bu çok doğaldır ama hepimiz için değerli olması gereken şeyler de vardır. Bunlardan en önemlisi iyi bir sağlıktır. Sağlığımız iyi olmadan elde ettiklerimizin pek bir önemi olmaz. Zengin olursunuz, ama sağlığınız olmadığı için onu harcayabilecek gücünüz de, zamanınız da olmaz.. Zamanınızı, gücünüzü sağlığınıza kavuşmak için hastanelerde yatarak, doktorlarla görüşerek harcarsınız. Ayrıca istediğiniz yiyecekleri yiyemez, istediğiniz gibi eğlenemezsiniz, hatta bazı basit hareketleri, yaşamsal davranışları bile bazen yapamazsınız. Gücün ve mutluluğun temeli sağlıklı olmaktır.

Hayat koşuşturmacasında türlü dertlerle, işlerle, görevlerle uğraşırken sağlığımızın kıymetini pek bilemeyiz, anlayamayız hatta bazen kendimizi çok yorarız. Yavaş yavaş güçten düştüğümüzde bunu anlarız, fakat bazen bunun için çok geç olabilir. İyi bir sağlık her zaman parayla satın alınabilecek bir şey değildir. İyi bir sağlık, tüm varlıkların en değerlisidir. Bazı insanlar vardır, hayatta çalışmak için yaşarlar ve sağlıklarını kaybederler. Hayatta, çalışmak için yaşamamalı, yaşamak için çalışmalıyız. Bunu hayatımızın ana prensibi haline getirmeliyiz, sağlığımızı hayatımızda baş köşeye koymalıyız.

Sağlık derken sırf bedensel, fiziksel sağlığımız da aklımıza gelmemeli, ruhsal sağlığımızı da düşünmeliyiz. Ruhsal sağlığımızın bozulması da hayat kalitemizi olumsuz olarak etkiler. Ayrıca ruh ve beden bir bütündür. Biri sağlıklı olmadan diğeri de sağlıklı olamaz. Zaten ruhsal sağlığı yerinde olmayan bir insan farkında olmadan da kendine ve çevresine ciddi zararlar verebilir. Sağlığınızı güvence altına almak için: az ve öz yiyin, derin nefes alın, neşenizi artırın ve yaşamaya ilgi gösterin. İyi bir sağlığa sahip olmak güzel ve keyifli bir hayat sürmenin birinci şartı olmalıdır.

Nilüfer Kabalı
Eğitimci / Yazar

Bitiş Öyküleri

Sonraki makale

Yazarın Diğer Yazıları

1 Yorum

  1. Yerinde tespitleri dillendirilmiş yazınız için teşekkürler

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Yaşam