GenelGüncel

Kırmızı Noel

16

Üç… İki…. Bir… Patlıyor havai fişekler, işte yeni bir yıl daha. Herkes sevgi, sağlık dolu bir yıl diliyor sevdiklerine ve sevmediklerine.

Kırmızının büyüsüne kapılmış kalabalık şarkılar söylüyor. Dünya’nın çok da uzak olmayan başka bir yerinde aynı anda başlıyor geri sayım; üç, iki, bir patlıyor silahlar, bombalar. Herkes bir tarafa kaçıyor, babalar ardına saklıyor evlatları analar göğsüne. Sokak aralarından akıyor kırmızı, bacalardan geyiksiz geliyor ölüm. Şiirle yıkanıyor ölüler, gasilhanenin beyaz sabunları çocukların gözünü değil anaların bağrını yakıyor. Sevdiklerine ve sevmediklerine sağlık dolu yıllar dileyenler; kırmızı kadehleri tokuşturuyor, çocuklar sıraya girmiş Noel Baba’yı bekliyor heyecanla. Başka bir yerde de sıraya girmiş çocuklar, en arkadakinin sırtında demirin soğuğu, sonrası mı?

Kırmızının en koyusu. Noel Baba görünüyor, kırmızılar içinde. Gülümsüyor, Hoh.. hoh.. hohh.. Başka bir yerde bir baba göz göze geliyor sırada bekleyen oğluyla; korkma diyor yüz ifadesiyle, ben buradayım demeye fırsat kalmadan patlıyor silahlar, kırmızıya boyanıyor gri asfalt, sırasını bekleyen çocuklar basıyor çığlığı korkuyorlar kırmızıdan. Noel Baba’yı bekleyen çocuklar da basıyor çığlığı, ama onlar seviyor kırmızıyı. Hem ne bilsin kırmızıya kumaş olmayanlar korkuyu?

Şimdi söyleyin Noel Baba’ya, gelmesin o başka yerlere, zira hediye vereceği çocuklar kalmadı oralarda. İlla gelecekse de geyiklerini takmasın peşine, çıkarsın kırmızıları ve torbası boş gelsin. Toplasın! Çatısı duvarı yıkılmış evlerin, harabelerin orta yerindeki oyuncakların arasından boş mermi kovanlarını. Torbası dolu gitsin şimdi, söyleyin Noel Baba’ya gelsin o başka yerlere. Çocuklar giydiler kırmızıları, hediye verecekler ona, torbası boş gelsin.

Güvercin Gündoğdu
Öğretmen / Yazar

Yaşamak Debeleniyor İçimde

Önceki makale

Kış Yazgısı

Sonraki makale

Yazarın Diğer Yazıları

16 Yorum

 1. Kalemine sağlık, Yaşamın ve ölümün kırmızı çizgisi için.

  1. Çok teşekkür ederim 🙏

 2. “Beyaz sabunlar çocukların gözünü değil, anaların bağrını yakıyor”… Güvercin yine uçtu beyaz kanatları ile uzak diyarlardaki yüreklerin bulutlarına…

  1. 🕊️🕊️

 3. 👏👏👏

  1. 🌸

 4. Oysa gerçek noel baba sevgi doluydu şimdiki noel babaları gören çocuklar basıyor çığlığı.

  1. Çok teşekkür ederim 🙏

 5. Çok güzel kaleminize sağlık

  1. Çok teşekkür ederim, Erol bey 🙏

 6. Yine inci gibi dökülmüş cümleler o güzel kalpten 👏💐

  1. Çok teşekkür ederim 🙏

 7. Yüreğine,kalemine saģlik..gelmesin noel babalar..ayrilmasin evlat ile babalar..

  1. Kıymetli yorumlarınız için çok teşekkür ederim 🙏

 8. Kırmızıya bir de Güvercin’in gözleriyle bakın…
  Ah kırmızı!.. Aşkın da kanın da rengi kırmızı!..

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Genel