Yaşam

Yaz Annesini Uğurlama Zamanı

0

Kim nereye gidiyor?

Gökyüzünde gezegenlerin ve yıldızların bir şeye veda partisi var gibi görünüyor. Hafif serin bir rüzgar da Dünya’mızdan onlara eşlik ediyor. Evet, sonunda sonbahar ve bir oh! Ve evet, hoş geldin Mabon!

Mabon’da gündüz ve gece eşittir. Güneş ışığı, üzerimizde yavaş yavaş zayıflamaya başlar. Bugünden sonra ise geceler uzamaya başlar. Soğuk kış günleri kapılarımızı hafifçe tıklatmaya ve bir süre misafir olmaya gelmiştir.

Çoğumuz bu soğuk yüzlü misafiri iyi ağırlamak için hazırlıklar yapmaya başladı, kimimizse bu hazırlıkları çoktan tamamladı bile!

Aynı zamanda Mabon, sonbaharın hasat zamanıdır. Dolayısıyla bolluğu ve bereketi de akla getirir. Doğanın sunduğu son bereketli mahsulü toplamak, şükretmek için güzel bir zamandır. Şükredeceğin şeyleri sıralarken bunu bir seremoni haline getirmek isteyebilirsin.

Yaz sezonunun canlı renkleri bu dönemde kendini turuncu, sarı, kızıl ve kahverengiye bıraktı. Doğanın bu harika tonlarına uyum sağlamak da harika bir seçim olabilir. Yılın her dönemi tıpkı Mabon gibi çok güzel ve özeldir.

Yılın bu zamanları sana biraz iç karartıcı geliyorsa bu dönemde içini canlandıran birkaç ritüel yapabilirsin. Serin bir sabaha uyandığında sıcacık bir kahve veya bitki çayını yudumlarken biraz puslu duran Güneş’i selamlayabilirsin. Belki bir tütsü sana ve ruhuna iyi gelir, ne dersin? Sıcak yaz aylarında mum yakmak pek içinden gelmiyorsa, mum yakma dönemine start verebilirsin demektir.

Ekinoks zamanları bana hep dengeyi hatırlatır. Dengede olmak ve dengede kalabilmek… En önemli denge unsurlarından birisi de elbette eril ve dişil yanımızdır. Eril ve dişil enerji herkeste mevcuttur. Ve kendimiz için mutlaka önemsediğimiz bir konu olmalıdır. 21-24 Eylül tarihleri arasında belki bir meditasyon, enerji çalışması, başka bir şifa tekniği veya kullanmayı sevdiğin bir yöntemle, kendi içinde bu dengeyi sağlayabilirsin. Benden destek almak istersen de Instagram sayfamdan benimle iletişime geçebilirsin!

Bayram dediğin ziyafetsiz olmaz diyorsan, mevsim meyve, sebze ve bitkilerinden oluşan bereketli sofranı daha da bereketli kılmak adına sevdiklerinle paylaşabilirsin. Elmalı, tarçınlı kek, kurabiye ve tartlara sanırım kimse hayır diyemez! Kalabalık ve sevgi dolu sofralar bayramların en tatlı yanı değil mi?

Mabonun en belirgin simgeleri, içi meyve dolu Bereket Boynuzu (Kornukopya) ve elmadır. Kendi Kornukopya’nı sevdiğin meyve, sebze, fındık, fıstık, ceviz, kestane hatta çiçeklerle süsleyebilirsin. Evinin, ofisinin bir köşesine sana yılın bu zamanlarının uğurunu çekecek birkaç çam dalına, kuru yapraklara veya kozalağa yer ayırabilirsin. Ayrıca turuncu akik, güneş taşı veya benzeri doğal taşlar kullanmak da enerjini destekleyecektir.

Kış günleri birçok canlı uykuya yatar. Bu derin bir inzivayı andıran süreç, rahimde doğmayı bekleyen birçok meseleyi ve hedefleri hatırlatıyor. O halde gerçekleşmesini dileğimiz varsa bir bir sıralayalım. Bu nekahet dönemi içerisinde gerekli enerjiyi yeniden bulmaya niyet edelim.

Çok geçmeden toprağı kaplayan o güzel ve inci beyazı örtünün görünür olması dileğiyle…

Feyza Tunay

Hayat Yolu

Önceki makale

Zamanı Artık

Sonraki makale

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Yaşam