Sağlık

Akıllı Lensler Gerçekten Akıllı mı

1

Akıllı lens, son günlerde oldukça popüler olan bir konu. Önce akıllı lens nedir ondan bahsedelim.

Göz sağlığında kullanılan 2 tür lens grubu vardır:

  1. Kontakt lensler,
  2. İntraoküler göz içi lensler.

Kontakt lensler dıştan kornea üzerine takılıp çıkarılan süreli geçici lenslerdir. Göz içi lensler ise cerrahi olarak gözün içine implante edilen ve gözde ömür boyu kalan lenslerdir. Mercek ve göz içi lensi aynı anlamdadır.

Göz içi lenslerin ilk kullanım alanı katarakt ameliyatları olmuştur. Eskiden bu lensler yokken katarakt ameliyatı sonrası hastalar +11 numara kalın gözlükler takmak zorundalardı, hatırlayan olur Sürahi Nine vardı, onun gibi.

Göz içi mercek ile bu sorun ortadan kalktı. Sonra ilerleyen zamanlarda bu mercekler gelişime uğradı. İlk nesil mercekler tek odaklıydı ve sadece uzağı gösteriyordu. Sonra bifokal ve çoklu dairesel nano çizilimli multifokal yani uzak ve yakını gösteren mercekler çıktı, bu devrim niteliğindeydi. Sonra fark edildi ki hastalar bununla uzak ve yakın arasında kalan orta 1-2 metreyi görmekte zorlanıyorlar, trifokal 3 odaklı uzak orta yakın, akıllı lensler çıktı. Yetmedi, bazı durumlarda akıllı lense uygun olmayan hasta grubu da sadece uzak görmeyle yetinmesin diye uzak ve orta mesafede yakını da görebilmeleri için yarım akıllı denebilecek lensler üretildi. Son olarak madem bu lensler sahibiz, uzak yakın gözlük kullanmak istemeyenlere de kullanalım denildi ve sonunda katarakt ve refraktif yani gözlükten kurtarma cerrahisinde akıllı lensler yerini aldı.

Aslında buraya kadar anlattıklarımdan yazının başlığındaki sorunun cevabını buldunuz. Evet, akıllı lens halk arasında anlaşılmayı kolaylaştıran bir tabir sadece. Yoksa dijital bir ürün değil ve içinde yapay zeka içeren bir yazılım yok. Akıllı olan biz insanlarız. Çünkü kendi doğal mercek veya lensimiz yerine bu lens vücudumuza girdiğinde beynimiz hemen bir nöroadaptasyon sürecine giriyor ve bu lensi kullanmayı öğreniyor.

İşin aslı bu sevgili dostlar.

Fatih Yıldız
Operatör Doktor

Efruz’un Kumrusu

Sonraki makale

Yazarın Diğer Yazıları

1 Yorum

  1. Akıllı olan bizleriz bu yazınızda harika Hocam😊

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Sağlık