Yaşam

İlişkiyi Bitiren Hatalı Davranışlar

0

İlişkilerde birtakım yanlış olan aslında birçoğumuzun yaptığı farkında olmadan da ilişkiyi yıpratan hatalı davranışlar vardır. Bunları yaparken hiç farkında olmadan ilişkinizin sonunu hazırlıyor olabilirsiniz.

Aşağıda bahsedeceğim maddeleri dikkatlice okuyup ilişkinizle yaptığınız hataları farkına varıp düzeltebilirsiniz.

1. PARTNERİNİZİ DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞMAK

Bir araya geldiğimizde kendi doğrularımızı karşıya kabul ettirmeye çalışmak. Halbuki farklılıklarımızla bir bütünüz farklılıklar bizi tamamlar, eşinizi değiştirmeye çalışmayın. Olduğu gibi kabul edin ve sevin. Sevgilinizin yaşam tarzına, kişiliğine, dostlarına, ailesine saygı duymalısınız.

2. YALAN SÖYLEMEK

Karşıdaki insanın güvenini yitirmesine neden olur. Söylediğiniz yalan, kavga etmemek, o an ki durum bozulmasın diye söylemiş olabilirsiniz. Fakat bu durum karşı tarafın güvenini kırıp telafi olmayan sonuçlar doğurabilir. Sevgilinize, eşinize dürüst olun, yalan söylemeyin, arkasından iş çevirmeyin. Onların gözündeki değerini de düşüreceğinizi unutmayın.

3. PARTNERİ AŞIRI İLGİYE BOĞMAK

Çok fazla aramak, mesaj atmak hediyeler almak, sürprizler yapmak karşınızdaki kişiyi fazla ilgiden dolayı sıkabilir ya da tanıştığınızdaki ilk zamanlarda fazla ilgi gösterip zamanla sürprizler yapmamak da ilişkiyi bitiren sebepler olabilir örneğin, önceden beni seviyordun şimdi sevmiyorsun düşüncesi oluşabilir. Asıl böyle yaparsanız onu kendinizden uzaklaştırırsınız. Bu işi makul bir düzeyde tutun.

4. KENDİNE DEĞER VERMEMEK

Karşınızdaki kişinin mutluluğu için kendinden vazgeçmek. Kendi olmayan kişi ilişkiye ne kadar mutluluk verebilir? Kendi bireyselliğini yitiren kişi zamanla Karşıdaki kişinin de ona olan saygısının getirmesine neden olur. Kendine değer vermeyen kişiye bir başkası da değer vermez.

5. KARŞINDAKİNİ DİNLEMEMEK

Dinlemek, dinlendiğini bilmek iletişimin en önemli parçalarından biridir. Örneğin; televizyon izlerken, oyun oynarken bir kulağım sende dinliyorum demek hatalı bir davranıştır. Bu şekilde çiftler arasında sağlıklı bir iletişim sağlanamaz kişiyi ilişkiden soğutan bir davranıştır.

6. KISKANÇLIK

Karşıdaki partnerden çok kişinin kendini yıpratmasına neden olan bir süreçtir. Güven bir ilişkinin yapı taşıdır bu olmadığı zaman sağlıklı bir ilişkiden söz edemeyiz. Örneğin, gittiği yerden konum atması, fotoğraf istenmesi gibi şüphecilik meydana getiren davranışlar,

ilişkiyi yıpratan davranışlardır.

7. SÜREKLİ BİRLİKTE VAKİT GEÇİRMEK

Her yere birlikte gitmek, her an birlikte olmak da ilişki de hatalı davranışlardandır. Eşlerin kendilerine özel alan tanımaları, ayrı vakit geçirmeleri gerekir. Kişi, ilişkisini beslemek için de mutlaka kendine vakit ayırmalıdır. Birlikte vakit geçirdiğiniz kadar birey olarak kendi başınıza da vakit geçirmelisiniz. Böylece birbirinizle paylaşacak, konuşacak daha çok şey bulabilirsiniz. Farklı farklı aktivitelerde bulunup sonra birbirinize bunu anlattığınız zaman, en az birlikte geçirdiğiniz zaman kadar keyif alacaksınızdır.

8. GEÇMİŞİ SORGULAMAK

Sizin için önemli olan, ilişkiye başladığınız andan itibaren yaşadıklarınızdır. Her ikinizin de geçmişte yaşadıkları size aittir. Yaşadıklarınızın dilediğiniz kısmını sevgilinizle paylaşır, dilediğiniz kısmını kendinize saklayabilirsiniz. Ama onun geçmişini sorgulamaya başlarsanız, geri dönüşü olmayan bir yola da girmiş olursunuz.

Sağlıklı ilişkiler dilerim.

Yeşim Şah Durgun
Aile Danışmanı

Manolis’e

Önceki makale

Holokost Anısı: Auschwitz Toplama Kampı

Sonraki makale

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Yaşam