Denemeler

Aldatan Bizden Değildir

13

Aldatan bizden değildir. Aldatmak, aldanmak, aldatılmak…

Aldatmak, aslında kişinin kendi şahsına yaptığı en büyük kişisel saldırıdır. Şöyle ki; Aldattığını zanneden bir insan aslında tüm benliğini kaybetmiştir. Aldatmak deyince her ne kadar aklımıza ikili ilişkiler gelse de, aldatmanın bir çok örneği vardır. Bir bireyi aldatmak, bir çocuğu aldatmak… Hatta bir hayvanı aldatmak…

Bir bireyi çeşitli alanlarda aldatabilirsiniz. Ticarette, eğitimde, evlilikte, hayatımızın bir çok alanında… Son zamanlarda saygımızı, sevgimizi kaybetmeye yüz tuttuğumuz şu günlerde aldatmak sıradanlaşmıştır.

Kişilerin değer yargılarına saldırı boyutunu almıştır. Toplum olarak birbirimizi aldatmak bizler için gayet masumane gelmektedir. Tabi hayatımıza giren yenilikler bunun tetikleyicisidir, adeta en büyük faktörlerden birisi sosyal medya çılgınlığıdır. TV dizileri bile aldatmayı, aldatılmayı gayet rahat sergilemektedir.

Şimdi soruyorum. Hangimiz suçlu? Dünya kirlendi ve bunu hep birlikte yaptık. Artık kendimizi bile aldatır olduk. Dünyayı el birliğiyle kirletip suçu kadere atmaya kadar getirdik. Ama hiçbir şey için geç değildir. Önce kendimizden başlayıp dünyamızı daha birbirimize güven içinde yaşanır hale getirmek çok zor değil.

(Saygı, sevgi, sadakat) Artık siyahı beyaz görmekten vazgeçelim. Birbirimizle daha kaliteli zamanlar geçirerek başlayalım. Bir aile düşünün. Akşamları sohbet edilmiyorsa, bir kitap özeti anlatılmıyorsa hepimize geçmiş olsun. Lütfen yapamayacağınız sözler vermeyin. Bu en çirkin güvensizlik sorunudur. Başta çocuklarınızı aldatmayın. Bu dünya yeterince kirlendi. Bu dünyaya güvensiz, birbirini aldatan bireyler yetiştirmeyin, koruyun gelecek neslimizi.

Unutmayın! Geleceğin alt yapısını bizler hazırlıyoruz.

Amine Çalışkan

Old Bailey’in Çanları

Önceki makale

Ayva Ağacı

Sonraki makale

Yazarın Diğer Yazıları

13 Yorum

 1. Ençok yakındığımız konulardan biri.Çok güzel olmuş.Elinize emeğinize sağlık.

 2. Tebrik ederim çok guzel yazı olmuş tam günümüze uygun. Yazılarınızin devamını bekliyoruz emine hanim…

 3. Ne kadarda etkileyici bir yazı bunu yazan şahsın ufku geniş olmalı ileriyi görür gibi bilgili ve tecrübeli bize bu bilgileri sunduğun için sana minnettarız.

 4. Yüreğinize sağlık ,çok hassas bir konuya değinmişsiniz..En etkili kısmı da güvensiz ve birbirini aldatan bir nesil bırakmamak için yetiştirilen çocuklara verilecek önem olmuş bence .Emeğinize sağlık .

 5. Kaleminize sağlık yazılarınızın devamı dileğiyle

 6. Çok güzel bir konu ve çok güzel bir yorum katmışsınız emeğinize sağlık

 7. Emeğinize sağlık. Devamını bekliyoruz inş

 8. Emine hanim makaleniz gercegi hic yalinlastirmadan anlatmissiniz basarilarinizin ve yazinisin devamini bekliyoruz.iyi calismalar

 9. Gerçekten etkileyici bir yazı olmuş keşke herkes kendine dürüst olsa böyle üzücü şeyler olmasa ama kainat değişirken her zaman güzelleşemiyor böyle yazıların devamı olsun teşekkürler emeğine de kalbine de.

 10. Elinize kaleminize sağlık güzel kalpli insan ne yazıkki günümüzün hastalığı bir üste çıkmak için en samimi arkadaşını bile merdiven olarak kullanan bir toplum haline geldik canım diyerek kandırıp arka tarafta her türlü filmi çeviren toplum olduk örneği çok neyse hoşca kalın birdahaki yazınızda buluşmak dileğiyle

 11. Emeğinize sağlık çok güzel bir yorum katmışsınız sabırsızlıkla yeni yazınızı bekliyorum

 12. Elinize emeğinize sağlık çok güzel olmuş. Kaleminiz daim ve kavi olsun.

 13. Günümüzde sıradan olması gereken bir eylemmiş gibi, hayatımızın ayrılamaz bir parçasıymış gibi Ola gelen bu çirkin davranışı ele almanız çok yerinde olmuş…Kaleminize sağlık

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Denemeler