GenelYaşam

Vefa (Bir Gönül Borcu)

9

Öncelikle hepinize saygılar sunuyorum. Keyifli okumalar diliyorum…. Bir parça yüreklere dokunabilmek tek gayemiz.

Vefa Neydi?

Vefa sevgide bağlılık, sadakat minnettarlık, dostluğu sürdürmek gibi bir çok manayı, derinliği içinde barındıran duygu biçimidir ve erdemliktir.

Bir ilişkide, aile ve toplumda bütünlüğü sağlayan sevgi ve sadakat bağlarıdır.
Vefa insan ilişkilerinde önemli bir yere sahiptir…

Arkadaş çevresinde birlik ve beraberliğimizi sağlayan duygu güdümüdür.

“Vefa sahibi olan kişiler ise vefakar olarak tanımlanır.”

Vefası olan kişiler hoşgörülü ve esnektir. Katı kural ve çizgileri yoktur.. “Hümanisttir” Ayrıca yapıcı ve onarıcıdır. Bireyler arasında verilen sözlere bağlılığı sağlar. Arkadaşlıkları dostluğa çeviren, uzun yıllar sürmesini sağlayan yegane gerçektir..! Aralarında olumsuz duygu ve düşünceler girip o bağlılığa zarar veremez. Hata ve yanlışları göz ardı eder. Nankör olmaktan kaçınır, verdiği söze bağlı kalarak dostluk ve benzeri şeylerin güçlenmesini sağlar… Vefa güzelliktir, vefa fedakarlıktır, vefa paylaşımdır, vefa her şeydir.

İyilik unutulmaz unutulmamalıdır..!

Vefalı olmak toplumsal bir dayanışma, yardımlaşma getirir ve güzel dostluklar elde etmemizi sağlar.

Son zamanlarda her ne kadar vefayı bir semt adı olarak duymaya başladığımızı, zannetsek de ben inanıyorum ki vefalı insan çok fazla.

Kendime sık sık, sorduğum bir soru var; Neden kimse, kimseyi çıkarsız sevmiyor..? Birisinden iyilik istiyorsunuz yada rica ile bir şey istiyorsunuz vs. Karşılık bekleniyor, bu net ve kaçınılmaz bir gerçek. Yada birisine iyilik yapıyorsunuz sadece vefa bekleyerek, dostluk, arkadaşlık, güler yüz, istiyorsunuz. Gelin görün ki riyakarca karşılık alıyorsunuz. Ama asla kendi çizgimizden çıkmıyoruz, bizde vefa denen o kutsal değer varsa…

“Vefa dostluğu dünya nimetlerine değişmemektir.”

Vefa hepimizin birbirine olan borcudur. Aslında bir bardak suyun, bazen bir sözün bir tebessümün, bile vefası olmalıdır.

Ahlâkına göre değil ahlâkınıza, yakışır biçimde insanlara yaklaşmak bir vefa örneğidir.

İnsanoğlu kendi nefsine eziyet etmeden uslanmaz ve vefalı olamaz. Başkalarından beklentiye girmek, hayal kırıklığına sebep olabilir. Şartsız, hesapsız sonu olmayan bir sevgidir vefa…

“Dostu posta değişmemektir.”

Bizi yetiştiren ailemize, topluma, geçmişe, geleceğe duyulan saygıdır. Vefasız insanların bir özelliği vardır, buna dikkat ederseniz göreceksiniz benmerkezci olmalıdır. Oysaki herkes birbirinin fikrine, saygı duymak zorundadır. İyi veya kötü onaylar yada onaylamaz, ama dinlemekte bir vefa örneğidir…

Bırakın bazı duygularda gurur yapmayı, aramayanı arayın, hal hatır sormayana “nasılsın” diye sorun vefalı olun. Direniş gösterin bazı duygularda ısrarcı olun lütfen..! İnanın direniş göstermediğimiz her duyguyu, yavaş yavaş kaybediyoruz.

Etrafınızdaki insanlara sinerji verin. Saf, temiz, pırıl pırıl, kendinize öz bir insanlık sergileyin. Karşınızdaki gibi olursanız birbirimizden ne farkımız kalır öyle değil mi..?
Vuslatı olmayan özlemler var inanın ki..! Ama vefa istiyor, özlemek bile vefaya karışınca ortaya derin bir aşk çıkıyor. Vuslatı yok belki ama adresi belli, vefası kuvvetli.

“Vefa büyük bir cümledir çoğu cümle bunu kaldıramayan öznelerle doludur.”

Tasavvufi yanı çok ağırdır. Vefânın karşılığı Rabbimiz’dendir… Vefa imandandır. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır’ sözü deruni bir vefa yüklüdür.

Bırakın insanları farklı renge boyamayı siz kimde ne kadarsınız ne kadar vefalısınız, önemli olan odur.

Bazen yastığa başımı koyunca, kendime soruyorum; “Bugün kimi mutlu ettim, kimi üzdüm, kim bana iyi ki varsın” dedi.? Bu soruyu sorun kendinize. İnanın gün içinde, duyduğunuz “iyi ki varsın, iyi yüreklisin” vs. buna benzer sözler kişinin, hayata bakış açısını değiştiriyor…

“Her birimiz birbirimizden ayrı duygular beklersek birbirimizin katili oluruz bunu unutmayın.”

Yaratılanı sevin Yaratandan ötürü!!! Yargılamadan, sorgulamadan kendi vefanızla. Sevmek mübalağa sanatıdır, abartıda sınır yok, tanımayın da… Sizi sevenleri kaybetmeyin vefasızca davranış göstererek.

Nedense çok sevgiden rahatsız olan, bir toplum olduk, çünkü güven yok, vefa yok, duyguları yok etmekte üzerimize yok!!!

Ağlayanı sevin, gerekirse omuz olun, düşene el uzatın; ırk, cins hiç önemli değil, insanca, vefalıca yaklaşın.

Statüsüne göre davranmayın kimseye. İnsanlığınıza, vefanıza yakışır biçimde yaklaşın. İşte o zaman siz gerçek erdem sahibi vefalı insansınız..!

“Rabbim vefalı insanlara mesken etsin yüreğinizi.”

Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Yolunuz gül renginde, gül kokusunda olsun her daim. Hoşça kalın.

Amine Çalışkan

Aralıklı Oruç

Önceki makale

Bursa’nın İncisi Gölyazı

Sonraki makale

Yazarın Diğer Yazıları

9 Yorum

 1. Vefa gerçekten olması gereken bir duygudur. Yıllar önce çok yakınım bana dedi ki ben insanlara sıfırdan başlatıp artı eksi puanlar veririm hareketlerine göre ben çok acımasız buluyorum halen aynı fikirdeyim ben de insanlara baştan tam puan veririm ve ufak tefek yanlışları düşmem. O insanın beni çok üzmesi lazım ki hayatımdan çıksın böyle anca bir iki vardır. Bu da yıpratıcı ama en azından ben elimden geleni yaptım demenin alnı açıklığı var. Yazınız bu açıdan da çok güzeldi. Hep karşıkine göre davranırsak vefanın ne anlamı var Yaradan uğruna yapılmamıştı… Nam-diğer birokur_birgezer

  1. Öncelikle teşekkür ederim hocam değerli vaktinizi ayırıp yorumladığınız için. İnsanlar herzaman ikinci, üçüncü şansı hakeder haşa bizim insan yargılamak ne haddimize Yaratan varken. Bize düşen bize bir adım gelene on adım gitmek olmuyorsa vefalıca yollarımızı ayırmak. Kimse kimseyi farklı renge boyamaya çalışmasın yazımda dediğim gibi sonra nemi olur..! Günün birinde alttaki renk illaki gün yüzüne çıkar.. Saygılarımla baki selamlarımla.

 2. Eline yüreğine kalemine sağlık güzel kızım yazılarını okurken çok eskilere gitdim o bizim çocukluk yıllarımıza gitdim birde bu güne geri döndüm vefa konusunda arada uçurum var bugünki vefa saygı tamamen çıkara dayalı rabbim yinede vefalı saygılı insanlarla karşılaştırsın bizleri inşallah selamlar sevgiler allaha emanet ol sağlıklı bereketli ömürler dilerim

  1. Bende bu yazıyı yazarken eskiye gittim birbirimize olan vefamızı düşündüm… Senin insanlara olan vefanı düşündüm vefa güzel ama karşılığı bazen ağır bedellere tâbi bunu en iyi sen bilirsin gönlümün efendisi.. Yüreğine hüzün değdirmesin Rabbim. Hayırlı vakitler sevgiler seni çok seviyor bu kızın en vefalı değerde hemde… Benim herzaman yanımda olduğun için ayrıca çok teşekkür ederim kuçak dolusu sevgiler saygılar.

 3. “Her birimiz birbirimizden ayrı duygular beklersek birbirimizin katili oluruz.”

  İşte bu yüzden beklentiye girmemek gerekiyor.

  1. Kesinlikle hocam oradaki mj tamda beklentiye girmeyin, yorulursunuz insanları başka renklere boyamayın herkes sevdiği renkte kalsın… Bazı renkler yanyana gelirse muhteşem uyum olur bu tarafından bakmak lazım.

 4. Vefa bu kadar güzel anlatılır. Harika, eksiksiz ve mesaj yüklü bir yazı olmuş. Önce yüreğinize sonra kaleminize sağlık.
  Tebrik ediyorum… Başarılar diliyorum.

  1. Bunları sizden duymak benim için onur verici, yüreğinize sağlık hocam değerli vaktinizi ayırıp yorumladığınız için…
   Saygılarımla.

 5. Yüreğinize sağlık kaleminiz hiçbir zaman tükenmesin..

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Genel